O pivech

Zde jsou popsány všechny druhy, které jsme dosud uvařili. Zajímá vás co máme aktuálně na čepu?
Dozvíte se to zde


Představujeme piva Chomout

Saison s bezem • Svrchně kvašené světlé pivo

Schizandra chinensis, Klanopraška čínská, Wu Wei Zi nebo také ovoce pěti chutí právě dozrálo. A to nikoliv v Asii, ale tady u nás, na Hané. Sladká, kyselá, hořká, slaná a umami – všechny tyto chutě v plodech najdete a skvěle se doplňují s naším pivem. Tak na letošní sklizeň!

Parametry: EPM 13,0 % – 6,0 % obj. alk. – 20 IBU

Sněhurka • Svrchně kvašené světlé pivo

Víte co dělá Sněhurka v létě? Vaří u nás pivo! Konkrétně ve stylu White IPA spojující to nejlepší z osvěžující chuti pšeničného piva a příjemné hořkosti stylu IPA. Grepová vůně, šťavnatě nahořklé pomelo v chuti a lehké tělo. Žízeň hasí nadmíru spolehlivě. Potvrzeno šesti ze sedmi trpaslíků!

Parametry: EPM 11,7 % – 5,0 % obj. alk. – 35 IBU

Saison s bezem • Svrchně kvašené světlé pivo

Právě proběhla sezóna kvetení Bezu černého, a tak jsme se na něj vrhli i my. Náš „Bezon“ (bezový saison, jak mu pracovně říkáme) je postavený na souhře svěžího pšeničného sladu a bezového květu. Květ ve vůni, květy s citrusovým akcentem v chuti a s dozvukem bezových třapin. Krásně se pije, jenom pozor na schovaný alkohol!

Parametry: EPM 13 % – 6,0 % obj. alk. – 20 IBU

Saison s ibiškem • Svrchně kvašené světlé pivo

Saison vařili valonští farmáři k osvěžení při pracích na poli. Vy si raději v klidu sedněte a vychutnávejte. Ibišek súdánský dává intenzivní červenou barvu a pikantní kyselinku. V kombinaci se třemi druhy sladu a belgickými kvasnicemi vzniklo svěží pivo plného těla, jako stvořené pro očekávání teplých dnů.

Parametry: EPM 13 % – 6,0 % obj. alk. – 20 IBU

St. Urban – grapes in beer • Svrchně kvašené světlé pivo

Kombinace hroznů a sladů je zapomenutá historie a přitom jim to spolu tak sluší. Spojili jsme pivní styl Saison a mošt odrůdy Veltlínské zelené z bioprodukce vinařství Vrátil ze Starovic. Výsledkem je osvěžující chuť pro slavnostní příležitosti.  Ideální pro milovníky piva stylu “saison” a pro ty, kteří rádi objevují něco nového.

Parametry: EPM 16,2 % – 7,9 % obj. alk. – 17 IBU

Nakuřovaný portýr • Svrchně kvašený tmavý speciál

S naším porterem v síle speciálu se můžete přenést v místě i čase do viktoriánské Británie. Času, kdy piva byla hutná, tmavá a byla cítit tepem průmyslové revoluce. Ve vůni výrazně připomene švestky z dřevěná sušárny od babičky a kůži z postrojů pivovarských koní. V chuti pak najdete sladovou whisky ze skotské vysočiny. Chmel a kvasnice jsme použili typicky anglické a slad je nakouřený rašelinou. Je to nevšední a zajímavé pivo s lehkým dotekem kouřové nostalgie.

Parametry: EPM 16,1 % – 6,2 % obj. alk. – 28 IBU

Foks • Svrchně kvašený polotmavý speciál

Jantarová varianta šťavnatého a hutného piva stylu IPA z východního pobřeží Spojených států. Toto 6 krát chmelené pivo má plné tělo, výraznou hořkost a silné ovocně-pryskyřičné aroma díky vybraným americkým chmelům. Vychutnejte si pivo z oblasti prvních severoamerických kolonistů.

Parametry: EPM 14,2 % – 6,1 % obj. alk. – 65 IBU

Zrzka • Svrchně kvašené polotmavé pivo

Je zrzavá jako liška a její ladné sladové tělo doplňuje hořkost evropských chmelů. Tato kombinace svádí každého milovníka (nejen) piva.

Parametry: EPM 12,5 % – 4,8 % obj. alk. – 39 IBU

Letňák • Svrchně kvašené světlé pivo

Ideální lehké pivko, které vám zpříjemní zážitek nejen z filmu v letním kině v Olomouci, ale všude kde si užíváte chvilky pohody. Očekávejte svěží, šťavnaté citrusové tóny a samozřejmě hořkost.

Parametry: EPM 10,1 % – 4,0 % obj. alk. – 36 IBU

Levandulový saison • Svrchně kvašené světlé pivo

Saison vařili valonští farmáři k osvěžení při pracích na poli. U našeho Levandulového Sezónku však na práci zapomeňte. Ať už v zimě nebo v létě, vychutnejte osvěžující ovocné tóny s lehkou peprností. A na závěr hořký kontra akord s dozvukem levandule. Ta vám léto vždycky připomene.

Parametry: EPM 12,8 % – 5,8 % obj. alk. – 35 IBU

 Šlap ejl • Svrchně kvašené světlé pivo

Lehká osmička pro sportovce, kteří upřednostňují osvěžení před alkoholem. Odlehčené tělo, méně alkoholu a jemná ovocná vůně i chuť je to pravé pro parné dny. Ve vůni najdete bílé hrozny doplněné výraznou chmelovou hořkostí. Šlapejte zvesela!

Parametry: EPM 8,5 % – 3,3 % obj. alk. – 40 IBU

Pšeničné bílé • Svrchně kvašené světlé pšeničné pivo

Witbier je belgický styl s dlouhou historii. Obsahuje nesladovanou pšenici, která pivu dodává sladkou a plnou chuť s jemným zákalem. Koriandr a sušená pomerančová kůra společně vytvářejí kompozici ovocných chutí a vůní připomínající mandarinkový kompot. Ideální letní osvěžení!

Parametry: EPM 11,7 % – 3,8 % obj. alk. – 15 IBU

UP Ale • Svrchně kvašené polotmavé pivo

Dejte si na ni pozor! Je zrzavá jako liška a svým pěkným kulatým tělem vyzývá k dalšímu hříchu. Její do zlata opálená karamelová barva a hutné sladové tělo doplňuje hořkost evropských chmelů. A tato kombinace svádí každého milovníka (nejen) piva.

Parametry: EPM 12,5 % – 4,8 % obj. alk. – 39 IBU

Bittersweet IPA • Svrchně kvašený světlý speciál

Opravdu hořká a vyváženě citrusově sladká IPA s pryskyřičnou vůní a chmelovým dozvukem, která vybízí k dalšímu napití. Život je hořký a taky sladký, bohudík!

Parametry: EPM 15,7 % – 6,5 % obj. alk. – 75 IBU

Valentýnský speciál • Svrchně kvašené světlé pivo

Ženy pivovaru Chomout uvařili tento speciál pro všechny, kteří nepotřebují slavit Valentýna a mají se rádi po celý rok. Svůdná chuť díky pomerančové kůře, smyslná vůně koriandru, a povzbuzující účinek Macy horské z Peru pro neutuchající vášeň. Chcete-li vědět více klikněte zde.

Parametry: EPM 12,9 % – 4 % obj. alk. – 28 IBU

logo_chilli-ipa

Chilli IPA • Svrchně kvašený světlý speciál

Chilli papričky dozrály a vy máte možnost ochutnat, jak ladí s naším pivem. Barva tmavého jantaru s červenými odlesky, ve vůni citrusové a pryskyřičné chmely krásně ladí se stopami chilli. Bohaté chutě amerických chmelů nakonec vystřídá hřejivá plnost chilli. Večery už jsou chladné – zahřejte se s námi.

Parametry: EPM 16,3 % – 6,5 % obj. alk. – 50 IBU

CHOMOUT - logo - pšeničná IPA

 

2-nd Beersday beer • Svrchně kvašený světlý speciál

Náš narozeninový speciál posunuje hranice. Zkombinovali jsme styl belgického pšeničného piva s hořkostí a voňavou chmelovostí stylu IPA. Čekejte voňavé, hutné a hořké pivo. Bílá barva, ve vůni hořké pomeranče a grep, plné tělo, v chuti koření, citrusy a dlouhý hořký a suchý dozvuk.

Parametry: EPM 15,6 % – 7.1 % obj. alk. – 36 IBU

CHOMOUT - logo - něžná bára

Něžná Bára • Svrchně kvašený světlý speciál

Kompozici čtyř sladů a kombinaci evropských a amerických chmelů si zamilujete. Jantarová barva, plné tělo, kulatost žitného sladu, ořískové tóny a suchý dozvuk. Typická pravá chmelová hořkost ladí s chutí a vůní citrusů amerického chmele. Pitelné pivo naladěné k dlouhému vychutnávání.

Parametry: EPM 13,3 % – 5,5 % obj. alk. – 49 IBU

UP Ale • Svrchně kvašené světlé pivo

Naše Blondýna je ztělesněným snem všech věčných studentů (a studentek). Zaručeně přírodní blond! Lehoučké, svěží a vysportované tělo! Ideální společnice pro horké letní večery, ale také skvělá holka do nepohody. Vězte tedy, že jedna vám určitě stačit nebude!

Parametry: 11,5° – 4.8 % obj. alk. – 30 IBU

chomout-logo-zimni-aleZimní ALE • Svrchně kvašený světlý speciál

Sváteční pivo pro pomalé vychutnávání. Barva dozlatova vypečené vánočky a aroma tropického ovoce. Kompozice amerických chmelů vytváří extra hořkou chuť, která dokonale ladí s dotekem čerstvého zázvoru. Ideální pro vylepšení vašeho trávení.

Parametry: EPM 13,3 % – 5.2 % obj. alk. – 39 IBU

AAA • Svrchně kvašený polotmavý speciál

American Amber Ale je skvělým úvodem do světa svrchně kvašených piv. Jantarová barva, citrusová vůně a plné tělo doplněné příjemně vyrovnanou hořkostí je idealní k pomalému vychutnávání. Chmeleno načtyřikrát s použitím amerických chmelů.

Parametry: EPM 14 % – 5,3 % obj.alk. – 37 IBU

Zajímá vás něco víc o výrobě svrchně kvašených piv?

popis výroby
Ale [čti ejl] je druh svrchně kvašeného piva vyráběného s použitím ječného sladu a kvasnic. Tyto kvasnice umožňují pivu kvasit rychle při teplotách nad 15 °C. Pivo tak dostává sladší a plnou chuť. Některá, zejména belgické Ale jsou kvašeny při vyšších teplotách (nad 25 stupňů Celsia), což způsobuje produkci vyšších esterů a často dodává pivu ovocný nádech. U většiny Ale se chmel nepoužívá pouze ve varně, ale je rovněž spařen zvlášť v zařízení zvaném “hopback”. Spaření chmele zajišťuje uvolnění aromatických olejů, které se při varu odpařují, ale brání uvolnění hořkých kyselin, které by pivo činily již nepitelné. Pro tento účel se používají vysoce aromatické chmely zejména z Austrálie, Nového Zélandu a USA. U většiny se rovněž přidává chmel i po ukončení fermentace (tzv.: studené či suché chmelení), kvůli zvýšení chmelové chuti a také pomáhá pivo konzervovat. Existuje celá řada druhů, světlá, červená, hnědá a temná varianta. Mezi svrchně kvašená patří i piva pšeničná, ty se ovšem mezi ale typicky neřadí.

American Amber Ale: Jedná se o Pale Ale s obsahem podílu karamelového sladu, který dodává pivu jantarovou (=ang. amber) barvu obvykle od světle měděné až po světle hnědou. Má více sladovou chuť než Pale Ale, ale žádné pražené tóny jako mají tmavé piva.

CHOMOUT - logo - režná báraRežná Bára • Svrchně kvašený světlý speciál

Varování! Režná Bára je nebezpečně silná a nebezpečně pitelná! Voňavé citrusové plody, osvěžující a plné tělo, dlouhý hořký dozvuk se suchým koncem. A co o ní říka náš americký podsládek David? “Chomout RyePa – a strapping, hopped up golden brew with wry, provocative finish.”

Parametry: EPM 16,9 % – 7 % obj. alk. – 80 IBU

 

CHOMOUT - etiketa PET - APAAPA • Svrchně kvašený světlý speciál

Hořké letní pivo na žízeň. Barva zralého ječmene, hustá bílá pěna, vůně bílé kůry grapefruitu. Komplexní hořkost je daná použitím pěti různých chmelů a dlouhý chmelový dozvuk vybízí k dalšímu napití pro uhašení žízně.

Parametry: EPM 11,5 % – 4.0 % obj. alk. – 24 IBU

CHOMOUT - logo - jaryn

Jaryn • Svrchně kvašený polotmavý speciál uvařen ku příležitosti oslavy narozenin spolumajitele pivovaru a majitele hostince Chomout Jardy Švarce

S Jarynem by se mělo dát vydržet celý život…mnohokrát chmelený vytváří svůdnou kombinaci svěžího ale plného těla.Ten náš je krásné barvy, přirozeně zakalený živými kvasnicemi, podporuje skvělou pitelnost a upřednostňuje chmel! Najdete u nás na čepu nebo na nudistické pláži.

Parametry: EPM 14,9 % – 6.0 % obj. alk.

CHOMOUT - logo - stout

Stout • Svrchně kvašený tmavý speciál

Černočerná barva a světle hnědá, krémová pěna s vůní čokolády. V chuti bohaté tóny čokolády v rovnováze s chmelovou a praženou hořkostí. Tmavé pivo podbízející k dlouhému vychutávání !

Parametry: EPM 16,4 % – 5.3 % obj. alk. – 40 IBU

Letní Pšenka • Svrchně kvašené světlé pšeničné pivo (sezóna jaro/léto)

Naše světlá Pšenka je svěží letní osvěžení, které má dlouhou tradici u našich bavorských sousedů. Banán pro váš nos a hřebíček v chuti, který se krásně snoubí s chmelovým dozvukem. Pivo je přirozeně zakalené živými kvasnicemi plnými vitamínů.

Parametry: EPM 11,8 % – 4,2 % obj.alk. – 22 IBU

Zajímá vás jak vzniklo pšeničné pivo?

historie piva
Pšeničná piva mají v našich krajích dlouhou historii a dá se říci, že jistou dobu, bylo pšeničné pivo stejně obvyklé jako pivo vařené čistě z ječného sladu. Určitou dobu se dokonce vařila piva čistě pšeničná a čistě ječná. Piva vzniklá ze směsi sladů se začala vařit až později a předpokládá se, že to byl důsledek “smíšeného” výsevu na polích. Piva pšeničná byla i v Čechách v 15.-17. století dokonce převažující. Pravděpodobně proto, že pro pšeničná piva se převážně používalo svrchní kvašení, jež probíhá při vyšších teplotách, které vládnou po větší část roku. Důvodem jejich ústupu byla pravděpodobně vyšší cena pšenice.

VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA

Pšeničné pivo je takové, při jehož výrobě byla nejméně jedna třetina z celkového extraktu dodána pomocí pšenice či pšeničného sladu. Barva světlá až slámová, vysoká nasycenost a bohatá pěna. Vůně je také velmi odlišná od toho, co je považováno za standard. Jsou v ní cítit kvasnice, mírná kyselost a mnoho rozličných ovocných vůní, hlavně banán a hřebíček. Chuť pšeničných piv bývá dle regionu původu značně rozdílná a kolísá od nakyslé až po trpkou, nasládlou a ovocnou. Vždy se však konzumentovi dostává zajímavé harmonie chuti, jež je dána právě obsahem pšenice a druhem použitých kvasnic a typu kvašení. Převážně se prodává nefiltrované.

Zimní Pšenka • Svrchně kvašené polotmavé pšeničné pivo (sezóna podzim/zima)

Tmavá pšenice je další z řady tradičních bavorských piv. Barva světlého karamele, ve vůni banán a v chuti čokoládové tóny se stopami hřebíčku. Pro toto pivo je typická sladko-kyselá chuť bez chmelové hořkosti. Pivo je přirozeně zakalené živými kvasnicemi plnými vitamínů.

Parametry: EPM 12,9 % – 5,0 % obj.alk.

 

Jedenáctka • Spodně kvašený světlý ležák

Tradiční český ležák zlatavé barvy s vyváženě hořkou a lahodně plnou chutí, chmelovou vůní a bohatou pěnou. Svěží a čisté aroma dává pivu použití českého chmele odrůdy Kazbek. Ta správná kombinace osvěžení a chuti.

Parametry: EPM 11,3 % – 4,5 % obj. alk. – 30 IBU


Letní Švarc • Spodně kvašený tmavý ležák

Je horko, a proto představujeme nás tmavý ležák v odlehčené letní verzi. Má vše na co jste u něj zvyklí, ale spíš, než šálek silného espressa připomíná letní osvěžující cold brew.

Parametry: EPM 12,6 % – 5,0 % obj. alk. – 23 IBU

CHOMOUT - logo - may bockMay Bock • Spodně kvašený světlý speciál

Májový Bock je pivo pro uvítání prvních jarních slunečných dní. Silný světlý ležák se sladovým tělem, které vyrovnává přiměřená porce chmele. Ten kreslí stopy citrusů, květin a pravého chmelového aroma. V závěru si chmel povídá s hřejivou stopou alkoholu. Usaďte se na sluncem vyhřáté zahrádce vašeho oblíbeného hostince a užívejte si Apríl a Máj a tak dál …

Parametry: EPM 16,5 %° – 6,2% obj.alk.

Logo_HorstHORST • Spodně kvašený polotmavý speciál

HORST je z Mnichova. Barva dobře upečeného preclíku, hustá pěna, typická sladová vůně, plné tělo s výrazným kopnutím tmavého sladu. Dlouhý dozvuk pražených lískových oříšků a chmele v závěru. Když z německa, tak kompletně – dva druhy mnichovských sladů a dva druhy německých chmelů. Prost!

Parametry: EPM 12,5 % – 5% obj.alk.

Desítka • Spodně kvašené světlé výčepní pivo

Desítka má být hořká a má zahnat žízeň. Tři druhy sladu a dva druhy českého chmele vytvářejí krásnou kombinaci svěžího, ale hutného těla a hořkosti, která podbízí k dalšímu napití.

Parametry: EPM 10,5 % – 3,4 % obj.alk. – 31 IBU

Podívejte se na recenzi naší Desítky na stránkách www.pivnirecenze.cz.

Ležák_ALežák • Spodně kvašený světlý ležák

U ležáku by se mělo dát vydržet celý večer. Ten náš je krásné barvy, plného těla a doplněný vyšší hořkostí. Vaříme ho pro vás ze tří druhů sladu a žateckého poloranného červeňáku, našeho nejlepšího českého chmele.

Parametry: EPM 11,9 % – 4,5 % obj.alk. – 35 IBU

Zajímá vás jak a kde vzniklo pivo typu ležák?

historie piva
Ležák vznikl náhodou. Bylo 5. října 1842. Bavorský sládek Josef Groll uvařil v novém Měšťanském pivovaru v Plzni premiérovou várku piva v novém stylu Bohemia Pilsner. Použil kvasinky spodního kvašení, které si přivezl s sebou z Bavorska. Skombinoval je s českými surovinami jako je žatecký chmel, měkká plzeňská voda a především světlejší slad připravený v nové plzeňské sladovně anglickou technologií. 11. listopadu 1842 byla naražena jeho první várka, která sklidila velký úspěch. V roce 1853 se točilo již v 35 pražských hostincích, v roce 1856 se dostalo do Vídně a roku 1862 do Paříže. Obchodní úspěch vedl k vytvoření ochranné známky Pilsner Bier (Plzeňské pivo).

STYLY PLZEŇSKÉHO PIVA

Plzeňské německého stylu – pivo světlé slámové či zlaté barvy, dobře prochmelené až velmi hořké.

Plzeňské českého stylu – pivo zlaté, plné barvy, středně hořké, ale výrazného aroma.

Plzeňské evropského stylu – pivo sladké, málo prochmelené. Může být vyráběno i z jiného než ječného sladu.

Švarc • Spodně kvašený tmavý ležák

Máme rádi kávu a tak je náš tmavý ležák jako šálek skvělého espressa. Černý jak noc, s hustou krémovou pěnou, ve vůni pražený slad,v chuti hořká čokoláda a stopy lékořice.

Parametry: EPM 12,6 % – 5,0 % obj. alk. – 23 IBU

Tmavý Bock • Spodně kvašený tmavý speciál

Bock proslavily pivovary z Mnichova a je ideální pro chladné období. Je to silný ležák barvy tmavého mahagonu s vůni sušené švestky a hořké čokolády. Sladové tělo je vyrovnáno chmelovým dozvukem a stopami alkoholu, který příjemně zahřeje. Vyzkoušejte k tmavému masu, odvážnější zkusí kombinaci s čokoládovým zákuskem.

Parametry: EPM 16,5 % – 6,4 % obj. alk.

 

Svrchně kvašený světlý speciál
Parametry: EPM 13,5 % | alk. 5,5 % obj. | 39 IBU
Více o našem seriálu najdete zde.


Archer Nový anglický chmel vyšlechtěný firmou Charles Faram. Chmel je zástupcem nového šlechtění, které k typické hořkosti anglických chmelů přidává výraznější ovocné akordy. Čekejte hořkost ihned po napití, která velmi rychle ustupuje citrusům, hrušce a jahodě. V závěru hořkost podbízející k dalšímu napití. Anglická klasika s moderním nádechem.

Topaz Australský chmel byl původně vyšlechtěn pouze jako tzv. hořký chmel a je křížencem australských, evropských a amerických chmelů. Jeho chuť i aroma je výrazně ovlivněna použitým sladem a druhem kvasnic. V našem případě jsme šli cestou pitelnosti podpořené zemitou hořkostí s nádechem liči. Další kousek pro milovníky klasiky.
Calypso Chmel původem z americké meky chmele – Yakima Valley. Byl vyšlechtěn zároveň jako hořký i aromatický chmel. Má ovocné aroma, chuť je komplexně hořká s tóny hrušky, broskví a čaje v závěru. Pokud už máte dost citrusů v pivu, je to ten správný chmel pro vás.
Olicana Jeden z prvních anglických aromatických chmelů vyšlechtěný firmou Charles Faram uvedený na trh v roce 2014. A protože mezi rodiče patří odrůda Cascade čekejte grapefruit, mango a vůbec osvěžující ovoce. Léto je tady v plném proudu?
Sterling je chmel, který v USA vyšlechtili v roce 1990 jako náhradu za český žatecký poloraný červeňák. Ve vůni bylinkovo citrusové aroma, na patře osvěžující hořkost…ideální k popíjení na celý večer.
Enigma je o nejnovější australská odrůda chmele. Ve vůni najdete sladové tóny, kandované ovoce a meruňkovou marmeládu. Krásně osvěžující hořkost vás přesvědčí, že jeden doušek vám rozhodně nestačí.
Victoria secret …nebo také Vic Secret je australský chmel, poprvé komerčně sklizen v roce 2013. Ve vůni čekejte tropické, kořenité ovoce, po napití příjemný ovocný nástup vystřídaný výraznou, velmi příjemnou horkostí.
Apolloje nový americký chmel s čistou jemnou hořkostí, která dokonale osvěží. Ve vůni a chuti se míchá lesní až zemitá pryskyřičnost s lehkými tóny citrusové dužniny i kůry, hruškového kompotu a kopřiv.
Jarrylo Jarrylo je americký novošlechtěnec, uvedený na trh Společností pro rozvoj pěstování chmele ve statě Washington. To není Washington D.C., to je ten druhý. Výrazně voní a chutná po banánech a hruškách, na pozadí pak lze najít pomeranče,cukrový meloun nebo květový med.
El Dorado je nová americká odrůda chmele uvedena na trh v roce 2010. Kombinuje v sobě chutě našeho i tropického ovoce (hrušky, peckoviny, meloun, mango a ananas). I přes vysokou hořkost je chuť příjemně vyvážená a osvěžující.
Hallertau Blanc Hallertau Blanc je chmel vyšlechěný německým institutem Hull v roce 2012 jako jeden z nových aromatických chmelů. Aroma angreštu, v chuti bílé vino, angrešt a hořkost vyvážená plným tělem.
Azacca je chmel vyšlechtěný v rámci amerického programu trpasličích (Dwarf) odrůd. Ve vůni pomerančový med, v chuti grep, ananas a další tropické ovoce v kombinaci s příjemným dlouhým hořkým koncem.
Harmonie je český chmel, který vznikl křížením Žateckého poloraného červeňáku, Premiantu a chmele Northern Brewer. Proto od něho cekejte bylinkové, kořenité tóny s velmi příjemnou hořkostí. Oblibu si najde i u vyznavačů ležáku pro jeho skvělou pitelnost.
Waimea je chmel vyšlechtěný na Novém Zélandu v roce 2012. Stejně jako další chmele z této oblasti je i tento charakteristický výraznými ovocnými tóny. Kromě citrusů převazuje broskvový a hruškový kompot. Vyrovnaná hořkost nastupuje od začátku a přenechává dozvuk ovoci.
Galena je poměrně starý chmel vyšlechtěný v USA v roce 1978. I když je považován za chmel primárně pro dodání hořkosti, má zajímavé aroma sladkého ovoce. Pro mě je to jednoduše Tutti – frutti. Pamatujete tu dětskou zubní pastu?
Cascade je klasika ze západního pobřeží USA. Původně vyšlechtěn v rámci výzkumného programu oregonské univerzity v roce 1972. Patří tak k nejstarším druhům nových amerických chmelů. Tady ten ale vyrostl na české chmelnici. A je to poznat. Ve vůni lipový čaj s citronem a v chuti lipový med. Americká klasika v českém podání. Proto Cascade CZ.
Bravo vyšlechtili ve společnosti Hopsteiner Breeding Company v USA a uvedli na trh v roce 2006. Jde o chmel primárně používaný jako hořký, ale my jsme ho jako obvykle použili pro všech pět přidání. Čekejte bylinky a koření ve vůni, v chuti pak nejvíce pomerančovou kůru. Hořkost je jemná, ovocná, bylinná, a spolu s lehkým řízem podbízí k dalšímu a dalšímu napití. Tak ochutnávejte!
Summit je chmel od American Dwarf Hop Association vyšlechtěný v roce 2003. Dwarf v názvu znamená, že jde o zástupce chmelů, které jsou šlechtěny tak, aby nebylo třeba tradiční vysoké chmelové vedení. Summit je šlechtěný primárně jako hořký chmel, ale my jsme ho jako obvykle použili pro všech pět přidání. Ve vůni mandarinka, v chuti mandarinka, pomeranč a hodně hořkosti. Ideální na dobré trávení.
Ariana je úplně čerstvou, letošní, novinkou z Německa, vyšlechtěnou ve výzkumném centru společnosti HÜLL z chmelařské oblasti Hallertau. Chmel jsme získali jako jedni z prvních v republice od našeho dodavatele. Ariana je reprezentantkou nového německého šlechtění, které spojuje vyrovnanou hořkost evropského charakteru s ovocnými tóny, které známe spíše z chmelů Nového světa. Ve vůni hruška a citrusy, v chuti ovoce, grep a stopy černého rybízu. Hořkost je typicky evropská, bylinná, pravá chmelová, mohutná, nikoli však ulpívavá. Připravte se na hořké pivo, které skvěle zahání žízeň.
Mosaic je novinka z roku 2012, opět vyšlechtěná firmou Hop Breeding Company. Říká se o něm, že jde o Citru (chmel) na steroidech. Voní po borůvkách, lipovém květu, medu a bezu. Sladký začátek chuti v citusových tónech (grep) střídá lehce pryskyřičná dochuť. Přesněji se asi moc popsat nedá, jde o opravdovou mozaiku chutí. Nás tento chmel hodně baví, a už jsme ho použili do naši další novinky. Jaké? Je to Něžná Bára. Mladší sestra naši Režné Báry
Equinox je novinka z roku 2014 vyšlechtěná firmou Hop Breeding Company ze západního pobřeží USA. Tento chmel, donedávna označovaný jako experimentální klon HBC 366, je ve vůni harmonickou kombinací tropického ovoce, citrusů a bylin. V chuti dominuje svěží pomelo a limetka, v dozvuku najdeme zelený pepř. Citrusové chmely ze západního pobřeží mají nového, vyznamného, konkurenta!
Sorachi Ace byl původně vyšlechtěn v sedmdesátých letech na japonském ostrově Hokkaido pouze pro pivovary Sapporo. Je zajímavé, že jde o šlechtění za použití českého chmele Žatecký poloranný červeňák a anglického chmele Brewer’s Gold. Veřejně byl trh byl uveden až v roce 1990 americkou firmou Virgil Gamage Farms. Sorachi má aroma citrusu a bilého čaje. V chuti jsou za jemnou hořkostí znát tóny citrusů, náznaky kopru a v dochuti kokos. Opravdu chuťově mimořádný chmel … a to nás baví.
Centennial byl vyšlechtěn v roce 1974, ale na trh byl uveden až v roce 1990 a je někdy označován jako super Cascade. Je jedním ze tří takzvaných C chmelů – spolu s Cascade a Columbus. Čekejte typické chmelové západní pobřeží USA – citrusové plody, trochu květin a příjemnou, výraznou, ale vyváženou hořkost. Trochu slunce do naši zimy.
Rakau. Tímto chmelem pokračujeme v novozélandské jízdě a zároveň uzavíráme naši letošní jednochmelovou sérii. Rakau byl poprvé vyšlechtěn v roce 1983 jako součást státního novozélandského programu a znovu uveden na trh v roce 2007. Vůně a chuť vás provedou ovocnou zahradou v čase, kdy dozrávají meruňky a broskve. Hořkost je příjemná a skvěle doplňuje, ale nijak neválcuje, sladké ovoce. Moc příjemné pití.
Nelson Sauvin je první chmel z Nového Zélandu, který bychom vám rádi představili. Byl vyšlechtěn v roce 2000 společností New Zealand HortResearch. Nelson podle novozelandského regionu, Sauvin podle bílého Sauvignonu. Ve vůni je zemitý a ovocně-pryskyřičný. V chuti najdete bílé hrozny a angrešt. Hořkost je vyvážená a jemná.
Mandarina Bavaria je druhý zástupce nově vyšlechtěných chmelů z německého chmelařského institutu Hull. V chuti najdete více ovoce než v posledním Polarisu, kterou doplňuje příjemně ovocná hořkost se stopou mandarinky. 
Polaris. Jsme zpátky v Evropě u našich německých sousedů. Nečekejte citrusové ovoce a připravte se na bylinky a divoké květy. Ve vůni vás přivítá rozkvetlá letní louka plná nektaru. První doušek ukáže slad a hned následně přechází do bylinné hořkosti, která trvá a trvá a trvá… což vás podbízí k dalšímu napití.
Galaxy. Milovníci chmelových piv si přijdou na své. Připravte se v chuti na výraznější hořkost citrusů, dotek meruněk a angreštu. Ve vůni najdete citrusové plody a tropické ovoce. Galaxy je další z řady výrazných citrusových chmelů. Tentokrát z opačného konce světa – Austrálie.
Citra. Léto je tady a my pro vás máme ideální pivko na závěr horkého dne. Lehké tělo a osvěžující citrusy ve všech podobách. Připravte se na příjemnou hořkost kůry citrusového ovoce – grapefruitu, červeného pomeranče a limetky. A jedna sklenka vám stačit nebude.
Challenger je čtvrtý z naší celoroční řady. Tentokrát čekejte něco úplně jiného. Zemitý, kořeněný, klasický chmelový – to je anglický chmel Challenger. Jak jsem slyšel při první ochutnávce – víc takový chlapský než ty naše předchozí. Ve vůni cedrové dřevo, ovocný začátek a dlooooouhý chmelově kořeněný dozvuk.
Simcoe je třetí z naší celoroční řady. Vracíme se zpátky na západní pobřeží Spojených států, kde byl chmel Simcoe poprvé uveden na trh. Ve vůni ho charakterizuje unikátní borovicové aroma s tóny citrusu. V chuti vás potěší příjemná hořkost, která je ideální pro osvěžení v nadcházejícím teplém jarním období.
Kazbek je druhý z naší celoroční řady. Ze Spojených států zpátky do České Republiky. Kazbek je první český chmel, který má výrazný citrusový charakter. I u tohoto pivka držíme skvělou pitelnost a chmel je v popředí. Citrusová, chmelová a borová vůně, v chuti výrazná hořkost podpořená citrusem a borovicovými tóny s dlouhou dochutí.
Amarillo je první z naší celoroční řady svrchně kvašených jednochmelových speciálů typu American Pale ALE. Vyznačuje se skvělou pitelností a upřednostňuje chuť chmele, jež se snoubí s vůní růžového grapefruitu a rozkvetlé louky. Barva zářivě žlutá, jemně zlatavá.