Single Hop Ale

plakatSingle Hop Ale aneb naučná stezka Chmeldorádem

Cestujte s námi za chmelem. Po celém světě. V této sérii pro vás budeme pravidelně vařit stejný Pale Ale s použitím jediného, ale pokaždé jiného chmele. Zakladní kompozici jsme naladili tak, že podporuje skvělou pitelnost a upřednostňuje chmel. Teda, pokud vám to ještě nedošlo, tak toto pivko je o chmelu.

A kdo nechmelí s námi, chmelí asi někde jinde…

Příběh třicátý třetí: Archer

Nový anglický chmel vyšlechtěný firmou Charles Faram. Chmel je zástupcem nového šlechtění, které k typické hořkosti anglických chmelů přidává výraznější ovocné akordy. Čekejte hořkost ihned po napití, která velmi rychle ustupuje citrusům, hrušce a jahodě. V závěru hořkost podbízející k dalšímu napití. Anglická klasika s moderním nádechem.

Archer je také:

… je kreslený televizní seriál o agentovi stylu Jamese Bonda, ale na steroidech
… je fungicid účinkující proti širokému spektru houbových patogenů
… je samozřejmě lučištník, v souvislosti s Anglií také samozřejmě nikdo jiný než Robin Hood

Příběh třicátý druhý: Topaz

Australský chmel byl původně vyšlechtěn pouze jako tzv. hořký chmel a je křížencem australských, evropských a amerických chmelů. Jeho chuť i aroma je výrazně ovlivněna použitým sladem a druhem kvasnic. V našem případě jsme šli cestou pitelnosti podpořené zemitou hořkostí s nádechem liči. Další kousek pro milovníky klasiky.

Topaz je také:

…drahokam, který může být barvy zlaté, narůžovělé i průhledné
…americký filmový thriller, který v roce 1969 natočil známý režisér Alfred Hichcock

Příběh třicátý první: Calypso

Chmel původem z americké meky chmele – Yakima Valley. Byl vyšlechtěn zároveň jako hořký i aromatický chmel. Má ovocné aroma, chuť je komplexně hořká s tóny hrušky, broskví a čaje v závěru. Pokud už máte dost citrusů v pivu, je to ten správný chmel pro vás.

Calypso je také:

… je v řecké mytologii nymfa, dcera Atlantova
…je oceánografická výzkumná loď Jacques-Yves Cousteaua
… je nejhlubší místo středozemního moře

Příběh třicátý: Olicana

Jeden z prvních anglických aromatických chmelů vyšlechtěný firmou Charles Faram uvedený na trh v roce 2014. A protože mezi rodiče patří odrůda Cascade čekejte grapefruit, mango a vůbec osvěžující ovoce. Léto je tady v plném proudu?

Olicana te také:

… je starořímská pevnost z 1. století našeho letopočtu v Yorkshire
… je luxusní prázdninový resort, hádejte kde? ano v Yorkshire

Příběh dvacátý devátý: Sterling

Představujeme chmel, který v USA vyšlechtili v roce 1990 jako náhradu za český žatecký poloraný červeňák. Ve vůni bylinkovo citrusové aroma, na patře osvěžující hořkost…ideální k popíjení na celý večer.

Sterling te také:
… britský samopal pro výsadkáře
…britská měna Libra sterlingů má svůj původ v 8. století, kdy se platilo stříbrnými mincemi sterlingy, které se počítali na váhu

Příběh dvacátý osmý: Enigma

Jde o nejnovější australskou odrůdu chmele. Ve vůni najdete sladové tóny, kandované ovoce a meruňkovou marmeládu. Krásně osvěžující hořkost vás přesvědčí, že jeden doušek vám rozhodně nestačí.

Enigma secret je také:
… přenosný šifrovací mechanismus používaný od 20 let 20 století, jehož šifrovací klíč prolomili za 2. světové války britové
… německá hudební skupina

 Příběh dvacátý sedmý: Victoria Secret

…nebo také Vic Secret je australský chmel, poprvé komerčně sklizen v roce 2013. Ve vůni čekejte tropické, kořenité ovoce, po napití příjemný ovocný nástup vystřídaný výraznou, velmi příjemnou horkostí.

Victoria secret je také:
… Victoria je jeden ze šesti australských států
…Victoria’s Secret je americká značka dámského luxusního prádla

 Příběh dvacátý šestý: Apollo

Americký chmel s čistou jemnou hořkostí, která dokonale osvěží. Ve vůni a chuti se míchá lesní až zemitá pryskyřičnost s lehkými tóny citrusové dužniny i kůry, hruškového kompotu a kopřiv

Apollo je také:
… značka automobilů vyráběných německou firmou Apollo Werke v letech 1910–1926 a americkou firmou International Motor Cars v letech 1962–1967
… kráter na odvrácené straně Měsíce
… most přes řeku Dunaj v Bratislavě

Příběh dvacátý pátý: Jarrylo

Jarrylo je americký novošlechtěnec, uvedený na trh Společností pro rozvoj pěstování chmele ve statě Washington. To není Washington D.C., to je ten druhý. Výrazně voní a chutná po banánech a hruškách, na pozadí pak lze najít pomeranče,cukrový meloun nebo květový med.

Jarrylo je také:
… je slovanský bůh plodnosti a jara

Příběh dvacátý čtvrtý: El Dorado

Představujeme novou americkou odrůdu chmele, která byla uvedena na trh v roce 2010. Kombinuje v sobě chutě našeho i tropického ovoce (hrušky, peckoviny, meloun, mango a ananas). I přes vysokou hořkost je chuť příjemně vyvážená a osvěžující.

El Dorado je také:
… španělsky zlatý nebo pozlacený
… western z roku 1966v hlavni roli s Johnem Waynem
… jednadvacetiletý rum z Guayany

Příběh dvacátý třetí: Hallertau Blanc

Hallertau Blanc je chmel vyšlechěný německým institutem Hull v roce 2012 jako jeden z nových aromatických chmelů. Aroma angreštu, v chuti bílé vino, angrešt a hořkost vyvážená plným tělem.

Hallertau je také:
… oblast v Bavorsku kde se nachází největší chmelové pole na světě
… pivovar a restaurace v Auklandě na Novém Zélandu

Příběh dvacátý druhý: Azacca

Azacca je chmel vyšlechtěný v rámci amerického programu trpasličích (Dwarf) odrůd. Ve vůni pomerančový med, v chuti grep, ananas a další tropické ovoce v kombinaci s příjemným dlouhým hořkým koncem. Na čepu od 11.7.2017.

Azacca je také:
…je haitský bůh zemědělství
… je chmel
…a zase chmel

Příběh dvacátý první: Harmonie

Harmonie je český chmel, který vznikl křížením Žateckého poloraného červeňáku, Premiantu a chmele Northern Brewer. Proto od něho cekejte bylinkové, kořenité tóny s velmi příjemnou hořkostí. Oblibu si najde i u vyznavačů ležáku pro jeho skvělou pitelnost.

Harmonie je také:
… název je odvozen od harmonického poměru jednotlivých chmelových silic
…souzvuková složka hudebního projevu tvořící s melodií a rytmem jeho základní prvky
…mnoho dalších podob v názvech penzionů, hotelů, ložního prádla, úklidových nebo i pohřebních služeb

Příběh dvacátý: Waimea

Waimea je chmel vyšlechtěný na Novém Zélandu v roce 2012. Stejně jako další chmele z této oblasti je i tento charakteristický výraznými ovocnými tóny. Kromě citrusů převazuje broskvový a hruškový kompot. Vyrovnaná hořkost nastupuje od začátku a přenechává dozvuk ovoci.

Waimea je také:
… nebo také Kamuela je město na Havajském ostrově
… nic dalšího jsme nenašli

Příběh devatenáctý: Galena

Galena je poměrně starý chmel vyšlechtěný v USA v roce 1978. I když je povazován za chmel primárně pro dodání hořkosti, má zajímavé aroma sladkého ovoce. Pro mě je to jednoduše Tutti – frutti. Pamatujete tu dětskou zubní pastu?

Galena je také:
… město v americkém státě Illinois na břehu stejnojmenné řeky
…bývalý opavský statní podnik vyrábějící léčiva
…česky Galenit je hojný minerál, sulfid olovnatý, po staru blejno olověné

Příběh osmnáctý: Cascade CZ

Cascade je klasika ze západního pobřeží USA. Původně vyšlechtěn v rámci výzkumného programu oregonské univerzity v roce 1972. Patří tak k nejstarším druhům nových amerických chmelů. Tady ten ale vyrostl na české chmelnici. A je to poznat. Ve vůni lipový čaj s citronem a v chuti lipový med. Americká klasika v českém podání.

Cascade je také:
… Cascade Ranges je pohoří na severozápadě USA
… je pivovar v Tasmanii založený v roce 1832
… USS Cascade byl podpůrný křižník spuštěny na vodu v období 2. světové války

chomout-sha-chmel-na-etiketu-bravoPříběh sedmnáctý: Bravo

Bravo vyšlechtili ve společnosti Hopsteiner Breeding Company v USA a uvedli na trh v roce 2006. Jde o chmel primárně používaný jako hořký, ale my jsme ho jako obvykle použili pro všech pět přidání. Čekejte bylinky a koření ve vůni, v chuti pak nejvíce pomerančovou kůru. Hořkost je jemná, ovocná, bylinná, a spolu s lehkým řízem podbízí k dalšímu a dalšímu napití. Tak ochutnávejte!

Bravo je také:
… časopis pro teenegery, který vychází od roku 1956
… jeden z modelů italské automobilky FIAT
… nebo také Rio Grande, jedna z největších řek v USA, pramenící v Colorado a vlévající se do Mexickeho zálivu

chomout-sha-chmel-na-etiketu-summitPříběh šestnáctý: Summit

Summit je chmel od American Dwarf Hop Association vyšlechtěný v roce 2003. Dwarf v názvu znamená, že jde o zástupce chmelů, které jsou šlechtěny tak, aby nebylo třeba tradiční vysoké chmelové vedení. Summit je šlechtěný primárně jako hořký chmel, ale my jsme ho jako obvykle použili pro všech pět přidání. Ve vůni mandarinka, v chuti mandarinka, pomeranč a hodně hořkosti. Ideální na dobré trávení.

Summit je také:
… je anglicky vrcholek
…je vrcholné politické setkání, za první summity v dějinách lidstva jsou považována setkání Franklina D. Roosevelta, Winstona Churchilla a Josifa Stalina v průběhu druhé světové války.

chomout-sha-chmel-na-etiketu-arianaPříběh patnáctý: Ariana

Ariana je úplně čerstvou, letošní, novinkou z Německa, vyšlechtěnou ve výzkumném centru společnosti HÜLL z chmelařské oblasti Hallertau. Chmel jsme získali jako jedni z prvních v republice od našeho dodavatele. Ariana je reprezentantkou nového německého šlechtění, které spojuje vyrovnanou hořkost evropského charakteru s ovocnými tóny, které známe spíše z chmelů Nového světa. Ve vůni hruška a citrusy, v chuti ovoce, grep a stopy černého rybízu. Hořkost je typicky evropská, bylinná, pravá chmelová, mohutná, nikoli však ulpívavá. Připravte se na hořké pivo, které skvěle zahání žízeň.

Ariana je také:
… nebo Ariadné je řecké křestní jméno
… je americká herečka, zpěvačka a modelka italského původu
… je postava ze seriálu Star Trek

CHOMOUT - sha - chmel na etiketu - mosaic Příběh čtrnáctý: Mosaic

Chmel Mosaic je novinka z roku 2012, opět vyšlechtěná firmou Hop Breeding Company. Říká se o něm, že jde o Citru (chmel) na steroidech. Voní po borůvkách, lipovém květu, medu a bezu. Sladký začátek chuti v citusových tónech (grep) střídá lehce pryskyřičná dochuť. Přesněji se asi moc popsat nedá, jde o opravdovou mozaiku chutí. Nás tento chmel hodně baví, a už jsme ho použili do naši další novinky. Jaké? Ještě chvilku počkejte …

Mosaic je také:
… anglicky mozaika (překvapivě)
… první webový prohlížeč, který se rozšířil do celého světa
… Mosaic Records je jazzové hudební vydavatelstvi

sha - equinoxPříběh třináctý: Equinox

Chmel Equinox je novinka z roku 2014 vyšlechtěná firmou Hop Breeding Company ze západního pobřeží USA. Tento chmel, donedávna označovaný jako experimentální klon HBC 366, je ve vůni harmonickou kombinací tropického ovoce, citrusů a bylin. V chuti dominuje svěží pomelo a limetka, v dozvuku najdeme zelený pepř. Citrusové chmely ze západního pobřeží mají nového, vyznamného, konkurenta!

Equinox je také:
… anglický výraz pro rovnodennost
… model automobilky Chevrolet
… album Jeana Michela Jarreho
… americký horor z roku 1970
… hora ve státě Vermont, USA

sha - sorachi acePříběh dvanáctý: Sorachi Ace

Chmel Sorachi Ace Single Hop Ale. Sorachi Ace byl původně vyšlechtěn v sedmdesátých letech na japonském ostrově Hokkaido pouze pro pivovary Sapporo. Je zajímavé, že jde o šlechtění za použití českého chmele Žatecký poloranný červeňák a anglického chmele Brewer’s Gold. Veřejně byl trh byl uveden až v roce 1990 americkou firmou Virgil Gamage Farms. Sorachi má aroma citrusu a bilého čaje. V chuti jsou za jemnou hořkostí znát tóny citrusů, náznaky kopru a v dochuti kokos. Opravdu chuťově mimořádný chmel, ktery nás baví.


Sorachi Ace je také:
… je prefektura na japonském ostrove Hokkaido
… Sorachi Hideaki je autor známé série japonských manga komiksu
… Sorachi 16594 je asteroid objevený japonským astronomickým centrem Kitami 26. října 1992

Příběh jedenáctý: Centennialsha - centennial

Chmel Centennial Sigle Hop Ale. Centennial byl vyšlechtěn v roce 1974, ale na trh byl uveden až v roce 1990 a je někdy označován jako super Cascade. Je jedním ze tří takzvaných C chmelů – spolu s Cascade a Columbus. Čekejte typické chmelové západní pobřeží USA – citrusové plody, trochu květin a příjemnou, výraznou, ale vyváženou hořkost. Trochu slunce do naši zimy.

Centennial je také:
… je pojmenován po oslavě sto let od založeni státu Washington, která předcházela uvedení nového druhu chmelu na trh. Takže Centennial je také “stoleté výročí”
… město ve státě Colorado, USA
…Centennial je americká obchodní banka
…Centenial je uspěšný americký televizní westernový seriál o kolonizaci Severní Ameriky
… Centenial je nejluxusnejší sedan od automobilky Hyundai (prodávany v USA)

chomout-sha-chmel-na-etiketu-rakau Příběh desátý: Rakau

Chmelem Rakau pokračujeme v novozélandské jízdě a zároveň uzavíráme naši letošní jednochmelovou sérii. Rakau byl poprvé vyšlechtěn v roce 1983 jako součást státního novozélandského programu a znovu uveden na trh v roce 2007. Vůně a chuť vás provedou ovocnou zahradou v čase, kdy dozrávají meruňky a broskve. Hořkost je příjemná a skvěle doplňuje, ale nijak neválcuje, sladké ovoce. Moc příjemné pití.

Rakau je také:
… obec na Novém Zélandu
…Poi Rakau je tradiční maorská valečnická hra
…Mau Rakau je výraz pro obratné používání válečných zbraní Maoru
…jak vidíte, tak je to všechno o šílených maorských válečnicích. Pokud nevěříte, tak mrkněte na některé jejich fotky. Kia Ora!

sha - nelson sauvinPříběh devátý: Nelson Sauvin

Chmel Nelson Sauvin Single Hop Ale. Je to první chmel z Nového Zélandu, který bychom vám rádi představili. Byl vyšlechtěn v roce 2000 společností New Zealand HortResearch. Nelson podle novozelandského regionu, Sauvin podle bílého Sauvignonu. Ve vůni je zemitý a ovocně-pryskyřičný. V chuti najdete bílé hrozny a angrešt. Hořkost je vyvážená a jemná.

Nelson Sauvin je také:
… je triploidní odrůda chmele povolená od roku 2000 s velmi specifickým aroma profilem do angreštu, podle něhož která dostala název od vína Savignon Blanc. Má unikátní aroma profil se angreštově-ovocným nádechem
…Nelson je řeka v Kanadě. Je pojmenovaná na počest jednoho z účastníků anglické arktické expedice pod vedením T. Buttona. Je 640 km dlouhá.
…Nelson Rolihlahla Mandela byl jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a prezident Jihoafrické republiky v letech 1994 až 1999. Byl prvním černošským prezidentem zvoleným v prvních svobodných volbách v historii Jihoafrické republiky.

sha - mandarinaPříběh osmý: Mandarina Bavaria

Chmel Mandarina Bavaria Single Hop Ale. Jedná se o druhého zástupce nově vyšlechtěných chmelů z německého chmelařského institutu Hull. V chuti najdete více ovoce než v posledním Polarisu, kterou doplňuje příjemně ovocná hořkost se stopou mandarinky.

Mandarina Bavaria je také:
… Mandarina Duck – italská značka, která vyrábí kvalitní kožené kabelky, tašky a zavazadla a také jedinečné, neotřelé a veskrze originální parfémy
…Bavaria je socha v bavorském Mnichově představující personifikaci Bavorska
… Mandarina Bavaria je nová německá odrůda chmele vyšlechtěná z americké odrůdy Cascade a samčí rostliny z Institutu Hull, komerčně pěstovaná od roku 2012. Její aroma je ovocné s citrusovým nádechem. Jedná se o odrůdu chmele se specifickým aroma profilem.

sha - polarisPříběh sedmý: Polaris

Chmel Polaris Single Hop Ale. Jsme zpátky v Evropě u našich německých sousedů. Nečekejte citrusové ovoce a připravte se na bylinky a divoké květy. Ve vůni vás přivítá rozkvetlá letní louka plná nektaru. První doušek ukáže slad a hned následně přechází do bylinné hořkosti, která trvá a trvá a trvá… což vás podbízí k dalšímu napití.

Polaris je také:
…  je výrobce značkových čtyřkolek a terénních vozidel
… Polárka latinsky Polaris je nejjasnější hvězda v souhvězdí Malého medvěda. Taktéž je velmi blízko k severnímu nebeskému pólu, což z ní dělá severní polární hvězdu.
… je nová německá odrůda chmele pěstovaná od roku 2012, vyšlechtěná ze šlechtitelského materiálu z Institutu Hull. Má ovocné aroma až s chladivým nádechem do borovice a máty. Jedná se o odrůdu chmele s velmi specifickým aroma profilem.

sha - galaxy Příběh šestý: Galaxy

Chmel Galaxy Single Hop Ale. Milovníci chmelových piv si přijdou na své. Připravte se v chuti na výraznější hořkost citrusů, dotek meruněk a angreštu. Ve vůni najdete citrusové plody a tropické ovoce. Galaxy je další z řady výrazných citrusových chmelů. Tentokrát z opačného konce světa – Austrálie.

Galaxy je také:
… nově vyšlechtěná aromatická odrůda chmele z Austrálie. Je to australská odpověď na americký chmel Citra. Chuť a aroma opět zahrnuje citrón, meruňku a mučenku. Aroma je výrazně citrusové, s tóny tropického ovoce
… česká značka kvalitních dospělých i dětských kol, odrážedel a koloběžek s širokou řadou dílů a cyklodoplňků
… olomoucká kapela, co vám zahraje na všech společenských akcích

sha - citra Příběh pátý: Citra

Chmel Citra Single Hop Ale. Léto je tady a my pro vás máme ideální pivko na závěr horkého dne . Lehké tělo a osvěžující citrusy ve všech podobách. Připravte se na příjemnou hořkost kůry citrusového ovoce – grapefruitu, červené pomeranče a limetka. A jedna sklenka vám stačit nebude.

Citra je také:
… nově vyšlechtěná aromatická odrůda chmele z USA., ideální pro styl IPA. Chuť a aroma zahrnuje citrusy (citron a limetku), grapefruit. Aroma je výrazně citrusové, s tóny tropického ovoce.
… Citra T 815 6×6 je cisternový automobil na pitnou vodu pro přepravu, skladování, čerpání a vydávání pitné vody v mírných klimatických podmínkách při zabezpečení úplné ochrany pitné vody před kontaminací.
… obec na Floridě (USA), která je domovem ananasového pomeranče. A světe div se – je to pomeranč vyznačující se vůní připomínající ananas.

sha - challenger Příbeh čtvrtý: Challenger

Chmel Challenger Single Hop Ale. Tentokrát čekejte něco úplně jiného. Zemitý, kořeněný, klasický chmelový – to je anglický chmel Challenger. Jak jsem slyšel při první ochutnávce – víc takový chlapský, než ty naše předchozí. Ve vůni cedrové dřevo, ovocný začátek a dlooooouhý chmelově kořeněný dozvuk.

Challenger je také:
…  aromaticko-hořká odrůda chmele. Byl vyšlechtěn ve Wey College a ke komerčnímu použití byl poprvé uveden na trh v roce 1972. Vznikl křížením chmelů Northern Brewer a Target. Pěstuje se ve Velké Británii v oblastech West Midlands a Kent, částečně též i v Belgii a Francii.
… Challenger byl druhý raketoplán NASA, který byl vybuchl při startu dne 28.1.1986,  i se sedmi austronauty na palubě
… americký výrobce traktorů

sha - simcoePříběh třetí: Simcoe

Chmel Simcoe Single Hop Ale. Vracíme se zpátky na západní pobřeží Spojených států, kde byl chmel Simcoe poprvé uveden na trh. Ve vůni ho charakterizuje unikátní borovicové aroma s tóny citrusu. V chuti vás potěší příjemná hořkost, která je ideální pro osvěžení v nadcházejícím teplém jarním období.

Simcoe je také:
… nový chmel, který byl uveden na trh v roce 2000 společností Yakima Chief Range ve státě Washington. A my ho pro naše pivka nakupujeme přímo od tohoto pěstitele
…. John Graves Simcoe (1752 – 1806) byl jeden z prvních anglických guvernérů v Kanadě, a to v období indiánských válek
….Simcoe je taky jezero v Kanadě

sha - kazbekPříběh druhý: Kazbek

Chmel Kazbek Single Hop Ale. Ze Spojených států zpátky do České Republiky. Kazbek je první český chmel, který má výrazný citrusový charakter. I u tohoto pivka držíme skvělou pitelnost a chmel je v popředí. Citrusová, chmelová a borová vůně, v chuti výrazná hořkost podpořená citrusem a borovicovými tóny s dlouhou dochutí.

Kazbek je také:
… je česká aromatická odrůda chmele vyšlechtěná z hybridního potomstva zkřížená s divokým ruským chmelem. Má kořeněné aroma s nádechem citrusu. Jedná se o specifický aromatický chmel s netypickým aroma vhodný pro ležáky i ale. Je výtečný na studené chmelení spodně i vrchně kvašených piv, kde vynikne jeho silné aroma.
… je vyhaslá sopka a třetí nejvyšší hora v Gruzii.
… Kazbek Basayev je ruský reportér a fotograf společnosti Reuters.

sha - amarilloPříběh první: Amarillo

Chmel Amarillo Single Hop Ale je první z naší celoroční řady svrchně kvašených jednochmelových speciálů typu American Pale ALE. Vyznačuje se skvělou pitelností a upřednostňuje chuť chmele, jež se snoubí s vůní růžového grapefruitu a rozkvetlé louky. Barva zářivě žlutá, jemně zlatavá.

Amarillo je také:
… aromatický chmel vyšlechtěný společností Virgil Gamache Farms v USA ve státě Washington jako klon VGXP01. Vůně je nejčastěji popisována jako květinová, kořenitá a citrusová s výrazným pomerančovým aroma
… čtrnácté nejlidnatější město státu Texas v USA
… španělsky “žlutý” což můžete vidět i na barvě našeho piva